Najnowsze oferty pracy:

  • Doradca klienta indywidualnego

     PKO Bank Polski
        świętokrzyskie/ Kazimierza Wielka, Reja 15

    na czas określony PKO Bank Polski SA Oddział 1 w Kazimierzy Wielkiej

    dzisiaj
  • Sprzedawca w branży spożywczej

     Powiatowy Urząd Pracy w Pińczowie
        świętokrzyskie/ Pińczów

    eksponowanie towarów na półkach sklepowych wg asortymentu; wystawianie cen na towary i ich aktualizacja; monitorowanie terminów przydatności do spożycia...

    wczoraj
  • Pracownik produkcji

     Powiatowy Urząd Pracy w Końskich
        świętokrzyskie/ Końskie

    PROSTE PRACE PRZY PRODUKCJI ODLEWÓW; UKŁADANIE; SZLIFOWANIE ODLEWÓW; PAKOWANIE NA PALETACH Wymagania konieczne: Wykształcenie: brak lub niepełne...

    wczoraj
  • Pakowacz/sortowacz

     Miejski Urząd Pracy w Kielcach
        świętokrzyskie/ Kielce

    SORTOWANIE I PAKOWANIE TEKSTYLIÓW Wymagania konieczne: Wykształcenie: podstawowe Uprawnienia: bardzo dobra organizacja pracy własnej Wymagania inne:...

    wczoraj
  • Monter mebli

     Miejski Urząd Pracy w Kielcach
        świętokrzyskie/ Kielce

    w. potrzeb Wymagania inne:

    wczoraj
Więcej ofert pracy

Praca

ZAWODY DEFICYTOWE I NADWYŻKOWE

Praca świętokrzyskie  /  ZAWODY DEFICYTOWE I NADWYŻKOWE

Gdzie brakuje rąk do pracy

Prawie 40% wszystkich zawodów deficytowych w województwie świętokrzyskim, stanowią profesje związane z branżą budowlaną. To właśnie w budownictwie i w transporcie braki kadrowe są najpoważniejsze. Na pewną pracę można liczyć w opiece zdrowotnej, przemyśle, usługach i gastronomii.

Do profesji deficytowych w sektorze budowlanym aktualnie należą: zbrojarze, betoniarze, cieśle i stolarze budowlani, murarze, tynkarze, dekarze, brukarze, a także monterzy instalacji budowlanych i robotnicy obróbki drewna. Na zatrudnienie mogą liczyć też mechanicy sprzętu do robót ziemnych i robotnicy.

Pracodawcy poszukują rąk do pracy w świętokrzyskim również do obróbki metali i produkcji wyrobów metalowych. Tutaj ceni się operatorów obrabiarek skrawających, a także dobrze wyszkolonych spawaczy. W rejonie brakuje też mechaników, elektromechaników, blacharzy i lakierników. Deficyt pracowników w sektorze elektromechanicznym wynika najczęściej z braku praktycznych umiejętności u kandydatów lub ich niechęci do podejmowania pracy zgodnej z wykształceniem.

Poza tym pracodawcy ze świętokrzyskiego chętnie zatrudniają kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharzy, piekarzy, pielęgniarki, położne, fryzjerów. Przemysł lekki potrzebuje z kolei krawców i pracowników produkcji odzieży. Pracodawcy mają też trudności w rekrutowaniu samodzielnych księgowych.

Uwarunkowania braków kadrowych

Poważne braki kadrowe na świętokrzyskim rynku pracy mogą hamować rozwój przedsiębiorstw. Za taki stan rzeczy odpowiada wiele czynników takich jak m.in. zagraniczne i międzywojewódzkie migracje fachowców i specjalistów, brak pracowników z odpowiednimi uprawnieniami i aktualną wiedzą, a także niesatysfakcjonujące warunki zatrudnienia. Nikt nie chce ciężkiej pracy, wymagającej gotowości do wyjazdów w delegacje za skromną pensję, a wiele osób, zwłaszcza pracujących w sektorze budowlanym, decyduje się na pracę w szarej strefie.

Zawody nadwyżkowe

Wśród bezrobotnych przeważają ekonomiści, specjaliści technologii żywności i żywienia, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, a także pedagodzy. O pracę w województwie świętokrzyskim nie jest lekko pracownikom do spraw ochrony środowiska i BHP, technikom mechanikom, specjalistom administracji publicznej oraz absolwentom popularnych kierunków takich jak filozofia, politologia czy kulturoznawstwo. Do zawodów nadwyżkowych w tym rejonie zaliczono też techników informatyków i nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących.

[contact-form-7 id=”319″]