Odsetek zatrudnienia osób niepełnosprawnych wciąż jest niewielki. Z jednej strony pracodawcy boją się niskiej produktywności takich pracowników, z drugiej sami niepełnosprawni mają opory przed zaangażowaniem się w życie społeczne.
Stąd niezbędne jest podejmowanie działań sprzyjających promocji zatrudnienia wśród osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Składają się na nie również korki zmierzające w kierunku aktywizowania zawodowego takich osób, co w dalszej konsekwencji wpływa na zmniejszenie się odsetku bezrobotnych.
Najbardziej oczywistą formą aktywizacji zawodowej są rzec jasna oferty o pracę oraz coraz popularniejsze – oferty stażu. Propozycja podjęcia stażu jest dla osoby niepełnosprawnej świetną możliwością zdobycia doświadczenia, co z pewnością zwiększy jej atrakcyjność na rynku pracy.
Kolejnym korkiem jest refundacja miejsca pracy, a zatem praca subsydiowana. Do pracy subsydiowanej zaliczamy nie tylko zatrudnienie w zakładzie pracy chronionej, ale również prace interwencyjne czy roboty publiczne.
Coraz więcej osób niepełnosprawnych decyduje się także na otwarcie własnej działalności gospodarczej, w czym niewątpliwie pomagają wszelkie dotacje i ułatwienia w zdobyciu pomocy finansowej.
Przynoszącą wymierne korzyści formą promocji zatrudnienia w województwie świętokrzyskim są także szkolenia oraz podejmowanie prac społecznie użytecznych czy przygotowanie zawodowe.
Bardzo dobrze, że są takie programy aktywizacyjne
To prawda, aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych jest bardzo potrzebna.