Aktualne badania, obejmujące prognozy na 2018 rok i lata najbliższe, skupiają się z jednej strony na niosących pozytywne skutki przeobrażeniach świętokrzyskiego rynku pracy, natomiast z drugiej – na negatywnych aspektach niektórych zmian.
Do niekorzystnych czynników, oddziałujących na kondycję rynku pracy w tym regionie, zaliczyć można przede wszystkim spadek liczby ludności i starzenie się społeczeństwa. Przewiduje się, że do 2050 proces ten będzie się nasilał, co spowoduje obciążenie osób w wieku produkcyjnym.
Plusem jest fakt, że poziom wykształcenia mieszkańców województwa sukcesywnie wzrasta – na przestrzeni ostatnich kilku lat aż o 7%.
Negatywnym zjawiskiem są również migracje ludności do innych województw, a zatem kolejny czynnik wpływający na wyludnianie się regionu i zmniejszanie podaży siły roboczej. Prawdopodobnie spowoduje to jeszcze większy niż dotychczas napływ cudzoziemców, którzy chętnie podejmują się prac sezonowych.
Cieszyć może natomiast fakt, że ilość podmiotów gospodarczych w świętokrzyskim wzrasta. Eksperci prognozują dalsze wzrosty w najbliższych latach, głównie w sektorze budowlanym. Zauważalny był również wzrost nakładów inwestycyjnych lokalnych przedsiębiorstw, co również może być dobrym znakiem na przyszłość.
Najnowsze komentarze