Największym odsetkiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych w regionie świętokrzyskim charakteryzują się przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 50 osób. Mniejsze firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa rzadko kiedy decydują się na taki krok i ich udział szacowany jest na niewiele ponad 17%.
Zdecydowanie w kwestii zatrudnienia osób z orzeczeniem przoduje branża przetwórstwa przemysłowego i ma to rzecz jasna związek z szerokim rozpowszechnieniem tego rodzaju działalności w świętokrzyskim. Pracę w tej gałęzi przemysły znalazło niemal 40% zatrudnionych niepełnosprawnych. Wielu z nich pracuje także w handlu oraz zajmuje się naprawą pojazdów mechanicznych, a także zajmuje szeroko pojętą działalnością usługową. Na plan pierwszy wsuwają się tutaj usługi administracyjne. Bardzo dużo oferowanych miejsc pracy jest również na stanowisku sprzedawcy.
Co ciekawe, odsetek pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych, największy jest w sektorze kultury – aż 77% pracodawców z tej dziedziny zatrudnia osobę niepełnosprawną. Zazwyczaj są to stanowisko związane z organizacją obiektu, a zatem portier czy dozorca albo sprzątaczka lub konserwator.
Niestety, odsetek osób niepełnosprawnych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych lub specjalistycznych, wciąż jest znikomy. Jednocześnie dobrze rokujące na przyszłość są wypowiedzi pracodawców, którzy twierdzą, że niepełnosprawność nie ma żadnego wpływu na jakość wykonywanej pracy, a nierzadko przyczynia się wręcz do intensywniejszych wysiłków na rzecz samorozwoju.
Najnowsze komentarze