W województwie świętokrzyskim w roku 2017 wyodrębniono 15 zawodów deficytowych. Źródła problemów, związanych z rekrutacją pracowników, są wielorakie. Przede wszystkim jest to brak odpowiednich kwalifikacji i uprawnień. W niektórych zawodach uprawnienia należy co jakiś czas odnawiać, a ich przedawnienie to jeden z głównych problemów rekrutacyjnych, z jakimi mierzą się pracodawcy.
Ponad to, od przyszłych pracowników wymaga się obecnie wysoce rozwiniętej wielozadaniowości – większość pracodawców wymaga umiejętności łączenia różnych zdolności, nieraz także poświadczonych odpowiednim dokumentem. Przykładowo od magazynierów oczekuje się ukończonego kursu obsługi wózków widłowych, a od kierowców zdolności językowych. Poszukujący pracy często nie są w stanie sprostać tak różnorodnym wymaganiom.
Innym problem jest brak doświadczenia i umiejętności praktycznych. Zdobywanie wiedzy, skupiającej się głównie na teorii, to zasadnicza bolączka systemu edukacji w naszym kraju. Niedostateczne kompetencje osób z wykształceniem wyższym mogą wynikać z niskiego poziomu kształcenia. Pracodawcy narzekają także na niezadowalającą znajomość języków obcych oraz brak kompetencji miękkich.
Kłopot ze znalezieniem odpowiedniego pracownika ma jednak drugie dno. Wpływ na to mają także zbyt niskie wynagrodzenia, trudne warunki pracy oraz rozrastanie się tzw. szarej strefy (ze względów finansowych, pracownicy wolą pracować „na czarno” niż podjąć legalne zatrudnienie).
Najnowsze komentarze