Zawody refundowane to obszary działalności zawodowej, w których za przygotowanie do zawodu bądź zatrudnienie pracodawca może uzyskać zwrot poniesionych kosztów. Refundacja kosztów zatrudnienia związana jest z jednej strony z wynagrodzeniami, a z drugiej ze składkami na ubezpieczenia społeczne i każdorazowo wiąże się z młodymi pracownikami.
To właśnie w trosce o młodych corocznie przygotowywane są wykazy zawodów, w których można liczyć na refundację. Samorząd województwa świętokrzyskiego podejmuje decyzje o kształcie wykazu, opierając się na potrzebach rynku pracy. Analizuje popyt na poszczególnych pracowników oraz oczekiwania pracodawców.
Pamiętać jednak należy, że refundacja odbywa się na podstawie umowy zawartej z pracodawcą oraz dotyczy tylko i wyłącznie umów o pracę, nie obejmuje zatem umów cywilno-prawnych (popularnych zleceniówek). Przygotowanie do zawodu może obejmować albo naukę zawodu (trwającą nie krócej niż rok) albo przyuczenie do zawodu, trwające od 3 do 6 miesięcy.
Jakie zatem zawody mogą liczyć na refundację w świętokrzyskim w 2018 roku? Jest ich aż 83 i należą do nich między innymi: kucharz, fryzjer, ogrodnik, rolnik, murarz, betoniarz, cieśla, stolarz, monter, kominiarz, elektryk, blacharz, kowal, ślusarz, mechanik, kosmetyczka, zegarmistrz, drukarz, piekarz, krawiec, tapicer, wulkanizator, szwaczka, cukiernik, kelner, dekarz czy kierowca. Z pobieżnego wykazu wynika, że posiadanie tzw. „fachu w ręku” będzie w obecnym roku w regionie świętokrzyskim szeroko cenione.
Najnowsze komentarze